Bulgaria: Parva Liga
August 14
FT Lokomotiv Plovdiv 3 - 1 Bistritsa
FT Levski 2 - 0 Dunav Ruse
FT Beroe 1 - 1 Botev Plovdiv
FT Ludogorets 3 - 1 Vereya
FT Etar 2 - 1 Pirin Blagoevgrad
FT Septemvri Sofia 0 - 1 CSKA Sofia
FT Cherno More 1 - 1 Slavia Sofia
FT Dunav Ruse 0 - 0 Etar
FT CSKA Sofia 4 - 1 Lokomotiv Plovdiv
FT Bistritsa 2 - 4 Ludogorets
FT Vereya 2 - 0 Levski
FT Pirin Blagoevgrad 1 - 1 Cherno More
FT Slavia Sofia 1 - 4 Beroe
FT Etar 0 - 1 Vereya
FT Levski 2 - 0 Bistritsa
FT Botev Plovdiv 2 - 6 CSKA Sofia
FT Ludogorets 0 - 0 Lokomotiv Plovdiv
FT Beroe 1 - 1 Pirin Blagoevgrad
FT Septemvri Sofia 0 - 2 Slavia Sofia
FT Cherno More 1 - 0 Dunav Ruse
Bulgaria: Parva Liga - Europa League - Play Offs
June 04
PT Levski 2 - 1 Vereya
Bulgaria: Parva Liga - Relegation
June 03
FT Montana 1 - 2 Septemvri Sofia
FT Neftochimic Burgas 0 - 1 Bistritsa
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 31
FT Dunav Ruse 1 - 0 CSKA Sofia
FT Levski 2 - 2 Cherno More
FT Ludogorets 1 - 2 Lokomotiv Plovdiv
Bulgaria: Parva Liga - Europa League - Play Offs
May 30
SP' Botev Plovdiv - Vereya
Bulgaria: Parva Liga - 11th-14th Places - Play Offs
May 29
FT Slavia Sofia 5 - 2 Neftochimic Burgas
FT Lok. Gorna 0 - 3 Montana
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 28
FT Cherno More 1 - 3 Ludogorets
FT Lokomotiv Plovdiv 3 - 4 Dunav Ruse
FT CSKA Sofia 3 - 0 Levski
Bulgaria: Parva Liga - Europa League - Play Offs
May 27
SP' Vereya - Botev Plovdiv
Bulgaria: Parva Liga - 11th-14th Places - Play Offs
May 26
FT Neftochimic Burgas 0 - 1 Slavia Sofia
FT Montana 1 - 1 Lok. Gorna
FT Slavia Sofia 1 - 1 Lok. Gorna
FT Neftochimic Burgas 2 - 1 Montana
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 21
FT Lokomotiv Plovdiv 2 - 1 Cherno More
FT Dunav Ruse 0 - 1 Levski
FT Ludogorets 1 - 1 CSKA Sofia
Bulgaria: Parva Liga - Europa League - Play Offs
May 20
FT Vereya 1 - 0 Pirin Blagoevgrad
FT Beroe 2 - 1 Botev Plovdiv
Bulgaria: Parva Liga - 11th-14th Places - Play Offs
May 18
FT Lok. Gorna 0 - 3 Slavia Sofia
FT Montana 1 - 3 Neftochimic Burgas
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 17
FT CSKA Sofia 0 - 0 Lokomotiv Plovdiv
FT Cherno More 1 - 2 Dunav Ruse
FT Levski 1 - 3 Ludogorets
Bulgaria: Parva Liga - Europa League - Play Offs
May 16
FT Pirin Blagoevgrad 1 - 1 Vereya
FT Botev Plovdiv 3 - 0 Beroe
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 13
FT Cherno More 0 - 1 CSKA Sofia
FT Lokomotiv Plovdiv 2 - 1 Levski
FT Dunav Ruse 2 - 2 Ludogorets
Bulgaria: Parva Liga - Relegation Group
May 11
FT Beroe 3 - 0 Neftochimic Burgas
FT Lok. Gorna 4 - 3 Pirin Blagoevgrad
FT Botev Plovdiv 3 - 1 Slavia Sofia
FT Montana 2 - 3 Vereya
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 07
FT CSKA Sofia 2 - 0 Dunav Ruse
FT Cherno More 0 - 1 Levski
Bulgaria: Parva Liga - Relegation Group
May 06
FT Pirin Blagoevgrad 1 - 1 Beroe
FT Neftochimic Burgas 4 - 1 Lok. Gorna
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 05
FT Lokomotiv Plovdiv 0 - 3 Ludogorets
Bulgaria: Parva Liga - Relegation Group
May 05
FT Slavia Sofia 1 - 0 Montana
FT Vereya 3 - 1 Botev Plovdiv
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
May 01
FT Ludogorets 4 - 0 Cherno More
Bulgaria: Parva Liga - Relegation Group
May 01
FT Slavia Sofia 0 - 1 Vereya
FT Montana 2 - 1 Botev Plovdiv
FT Lok. Gorna 0 - 1 Beroe
Bulgaria: Parva Liga - Championship Group
April 29
FT Levski 0 - 3 CSKA Sofia
Bulgaria: Parva Liga - Relegation Group
April 28
FT Neftochimic Burgas 0 - 3 Pirin Blagoevgrad
FT Pirin Blagoevgrad 1 - 1 Lok. Gorna
FT Vereya 1 - 0 Montana
FT Slavia Sofia 0 - 3 Botev Plovdiv
FT Neftochimic Burgas 0 - 0 Beroe
FT Montana 3 - 4 Slavia Sofia
FT Beroe 1 - 1 Pirin Blagoevgrad
FT Botev Plovdiv 0 - 1 Vereya
FT Lok. Gorna 1 - 1 Neftochimic Burgas
Bulgaria: Vtora Liga
August 14
FT Lok. Gorna 1 - 3 Tsarsko Selo
FT Nesebar 3 - 1 Ludogorets (II)
FT Chernomorets Balchik 0 - 1 Botev Vratsa
FT Lokomotiv Sofia 1 - 0 Montana
FT Neftochimic Burgas 0 - 2 Oboriste
FT Pomorie 0 - 0 Botev Galabovo
FT Strumska Slava 3 - 6 Maritsa Plovdiv
FT Litex Lovech 2 - 1 Sozopol
FT Montana 2 - 1 Maritsa Plovdiv
FT Ludogorets (II) 1 - 2 Chernomorets Balchik
FT Lok. Gorna 4 - 3 Strumska Slava
FT Botev Galabovo 2 - 1 Nesebar
FT Botev Vratsa 4 - 0 Neftochimic Burgas
FT Oboriste 1 - 2 Lokomotiv Sofia
FT Sozopol 1 - 2 Pomorie
FT Tsarsko Selo 0 - 0 Litex Lovech
FT Lokomotiv Sofia 1 - 0 Botev Vratsa
FT Maritsa Plovdiv 0 - 3 Oboriste
FT Neftochimic Burgas 2 - 1 Ludogorets (II)
FT Pomorie 2 - 2 Tsarsko Selo
Bulgaria: Bulgarian Cup
May 24
FT Ludogorets 1 - 2 Botev Plovdiv
FT Litex Lovech 0 - 7 Ludogorets
FT Botev Plovdiv 1 - 1 Vereya
FT Vereya 0 - 1 Botev Plovdiv
FT Ludogorets 4 - 0 Litex Lovech
FT Vereya 2 - 0 Dunav Ruse
FT Lokomotiv Plovdiv 0 - 4 Ludogorets
PT Litex Lovech 2 - 1 Cherno More
FT Pirin Blagoevgrad 0 - 1 Botev Plovdiv
FT Botev Plovdiv 3 - 0 Neftochimic Burgas
FT Vereya 1 - 0 Pomorie
FT Sozopol 0 - 1 Pirin Blagoevgrad
ET Levski 2 - 3 Cherno More
PT Litex Lovech 2 - 1 Lokomotiv Sofia
FT Montana 0 - 4 Ludogorets
FT Lokomotiv Plovdiv 6 - 0 Oboriste
FT Septemvri Sofia 0 - 2 Dunav Ruse
FT Oboriste 2 - 0 Lok. Gorna
FT Tsarsko Selo 0 - 2 Levski
FT Litex Lovech 2 - 0 Slavia Sofia
Bulgaria: Super Cup
August 09
PT Ludogorets 1 - 2 Botev Plovdiv